Cytologia - Cytologia - interpretacja wyników badania

MEDserwis.pl > Cytologia >Cytologia - interpretacja wyników badania

Cytologia - interpretacja wyników badania

Cytologia obecnie jest już rutynowym badaniem wykonywanym przez lekarzy ginekologów podczas standardowej wizyty. Zaleca się aby cytologię wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku, ponieważ, tylko szybkie wykrycie raka szyjki macicy daje duże szanse na wyleczenie.

Wyniki cytologii można otrzymać w dwóch wersjach: opisowej (system oceny Bethesda) lub pięciostopniowej skali Papanicolau. W Polsce najczęściej wyniki przedstawiane są za pomocą tego drugiego sposobu.
Wyniki badania podpina się pod określoną grupę, im niższa grupa tym lepiej. Pierwsza grupa oznacza, że w rozmazie są prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Wówczas następną cytologię można wykonać za jakieś 2-3 lata (chociaż oczywiście można wykonać ja profilaktycznie co roku). Grupa II jest bardzo często pojawiającym się wynikiem w szczególności wśród kobiet aktywnych seksualnie. Wynik ten wskazuje, że obok komórek prawidłowych występują komórki zapalne oraz komórki z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi. Jednak nie są to komórki charakterystyczne dla stanu przedrakowego. Grupa II bardzo często występuje u kobiet z nadżerką. Kobiety z grupą II badanie powinny powtórzyć ponownie za rok. Jeżeli wynik cytologii wskazuje na III grupę wówczas oznacza to, że w rozmazie pojawiły się nieprawidłowe komórki o cechach dysplazji, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Lekarz musi wówczas określić stopień dysplazji od małej do dużej. Jeżeli jest to mały stopień dysplazji wówczas zmiany mogą być wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć. Natomiast średnia i duża dysplazja wymagają dodatkowych bardziej szczegółowych badań. Grupa IV oznacza, że w rozmazie występują komórki atypowe o cechach raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego. Ten rodzaj nowotworu wykryty wcześnie jest w 100% wyleczalny. Ostatnia V grupa świadczy o występowaniu zmian złośliwych w szyjce macicy. Wówczas konieczna jest wizyta u onkologa i wykonanie dalszych specjalistycznych badan i szybkie podjęcie leczenia. Tylko natychmiastowe podjecie leczenia daje szansę na wyzdrowienie.

Cytologia

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 7195 [cc_f] => 203 )